Начало На преден план Навършват се 80 години от подписването на Крайовската спогодба между България и Югославия
10098
Хроника

Навършват се 80 години от подписването на Крайовската спогодба между България и Югославия

В края на лятото на 1944 г. след десанта в Нормандия и настъплението на СССР по целия Източен фронт, войските на Съюзниците постепенно се приближават към границите на Германия.В такава обстановка на 2 септември 1944 г. се съставя правителство начело с Константин Муравиев, което решава да скъса с Германия и обявява „пълен и безупречен неутралитет“.

| 05 Октомври 2024, 07:00 ч.
Навършват се 80 години от подписването на Крайовската спогодба между България и Югославия
Навършват се 80 години от подписването на Крайовската спогодба между България и Югославия
Снимка © DFA

В края на лятото на 1944 г. след десанта в Нормандия и настъплението на СССР по целия Източен фронт, войските на Съюзниците постепенно се приближават към границите на Германия. На 23 август 1944 г. след преврат в Румъния, Червената армия навлиза на територията на страната и се приближава до границата с България по река Дунав.

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Във високите части на планините духа ураганен вятър и е мъгливо.

В районите над 1800 метра надморска височина има снежна покривка с навявания. "Не се препоръчва излизане във високите части на планините. Температурите са много ниски – около минус 10 градуса, а с ураганния вятър усещането е като за минус 20 и повече", казаха от ПСС на БЧК.

Лифтовите съоръжения в повечето курорти не работят поради профилактика.

През последното денонощие не е имало инциденти с туристи в планините, съобщиха планинските спасители. 

От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата във връзка с извършени претърсвания на няколко места в страната - Бургас, Петрич, Рила и София, по разследване на предполагаеми измами със средства от ЕС при реставрацията на църква в България.

Заместник-кметът Лазар Чавков каза , че няма информация по случая. С такава не разполагаше и Мариана Костова, която отговаря за музея, но тя посочи, че претъсвания в Рила не е имало. Кметът Георги Кабзималски не беше открит за коментар.

Прокуратурата на ЕС отбелязва, че през 2017 г. е била организирана обществена поръчка за възстановяване на стенописи и архитектурни детайли на църква от 12-и век, определена за исторически и културен паметник. Според разследването фирмата, спечелила търга, е възложила работата на подизпълнител, който наел трета фирма за извършване на реставрацията. Според прокуратурата друж

Общо 1253 са констатираните нарушения за изминалата седмица на територията на област Габрово. Това съобщи на брифинг старши инспектор Момчил Григоров, в сектор „Пътна полиция“ на Областната дирекция (ОД) на МВР - Габрово. За периода на територията на областта са настъпили три пътнотранспортни произшествия.

От всички 1253 нарушения, 815 нарушения са за превишена скорост. Установени са двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни.

През изминалата седмица на територията на област Габрово при настъпилите три пътнотранспортни произшествия, е пострадал един водач. 

Контролните органи са съставили 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, два за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, два за отнемане предимство на пешеходец, два за неправилно превозване на деца в автомобила. Наложените глоби с фиш с

За една седмица – от 11 до 17 ноември, във Варненска област са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол или наркотици, съобщиха от полицията в крайморския град.

Наложените актове и фишове са над 2251. Засечените нарушения на ограниченията за скорост са близо 4000 – 3907.

Общо седем души са шофирали с над 1,2 промила алкохол в кръвта. По тези случаи са образувани досъдебни производства. Петима души са управлявали автомобил под въздействието на наркотици.

През седмицата в региона са станали общо 40 катастрофи, от които девет са тежки. За седмицата няма пътнотранспортни произшествия със загинали.

Припомняме, че през предходната седмица в областта бяха регистрирани 4670 случая на шофиране с превишена скорост, а катастрофите бяха 69 с четирима загинали. 

В такава обстановка на 2 септември 1944 г. се съставя правителство начело с Константин Муравиев, което решава да скъса с Германия и обявява „пълен и безупречен неутралитет“. На 6 септември правителството променя позицията си и обявява война на Германия. След навлизането на Червената армия в България на 9 септември, новото правителството на Отечествения фронт (ОФ) има да решава сериозни външнополитически проблеми. България е в безпрецедентна международна ситуация – обявила е война на Германия, но със силите от антихитлеристката коалиция не е подписала дори примирие. Тя фактически е във война с почти целия свят. Единственият начин да се заличи наследството от съюза с Хитлер е да участва в разгрома на Третия райх, за да може да се надява на по-благоприятно третиране от победителите във войната.

В този момент основен проблем и източник на разногласия сред Съюзниците е как и дали българските войски да бъдат приобщени към плановете за отхвърляне на германците от балканския военен театър.

За събитията от заключителния етап на Втората световна война разказват бюлетините от този период:

София, 1 октомври 1944 г. /Ройтер/ Министърът на пропа­гандата г. Казасов, съобщи днес, че е установен нов временен режим в западна Тракия и източна Македония. Той каза, че докато съюзниците постигнат решение относно окончателния режим в тия територии, българската войска ще остане там като главна въоръжена сила под върховното командване на маршал Тито, който е поел оперативно командване над тях от 17 септември. Г-н Казасов каза също, че един български предста­вител е заминал, за да представлява правителството в Тракия като ще бъде подпомаган от една местна комисия, състояща се от двама гърци, един българин и един турчин и задачата на делегатите ще бъде да прехвърлят постепенно цялата местна администрация в ръцете на местното население. Поради причини от военно естество - добави г. Казасов - съобщенията ще останат временно в ръцете на българските власти. Вътрешният ред в тия области ще бъде осигуряван от местната милиция.

***

На заседанието си днес общинските съветници в Троян ще разгледат частична актуализация на бюджета за 2024 г. Част от същата точка е и удължаване на срока за възстановяване на ползвани временни безлихвени  заеми  от бюджета към специалната извънбюджетна сметка за проекти, съфинансирани от   Европейските структурни и инвестиционни фондове. Това става ясно от публикувания проект за дневен ред на заседанието. 

Сред акцентите в предстоящото заседание е приемането на програма за намаляване нивата на замърсителите и достигане нормите за качество на атмосферния въздух на територията на град Троян за периода 2023-2028 г.

Ще бъдат представени инвестициите в активи публична общинска собственост, направени от общинското предприятие „ВиК – Стенето“ ЕООД, гр. Троян за 2024 година.

Съветниците ще трябва да дадат съгласието си и за учредяване

Протестните шествия на таксиметровите шофьори в София достигнаха крайната си точка – площад „Княз Александър I” в центъра на столицата. Булевард „Цар Освободител“ е затворен за движение, а автомобилите на протестиращите са подредени в пространството пред БНБ и Националната художествена галерия. 

Протестната акция е насочена срещу поскъпването на премията по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. 

„Ще им покажем, че със 100 000 души, които се прехранват от такситата в България, шега не бива, камо ли опити за задушаване, или това, което направи застрахователният "октопод" с увеличаването на застраховката „Гражданска отговорност“ от 3 до 16 пъти за таксиметровите автомобили през октомври 2024 г.“, съобщиха от Съюз „Такси“. 

Протестиращите настояват за връщане на

В Кюстендил 37 двойки подновиха брачните си съюзи на церемония, която Община Кюстендил организира по случай Деня на християнско семейство и за да покаже уважението си към хората, сключили граждански брак преди 50 години. В приветственото си слово към празнуващите златна сватба, кметът на Община Кюстендил Огнян Атанасов каза, че събитието е пример за това, че бракът не е отживелица, а ценност и пример за следващите поколения.

„Вие сте примерът, че хората трябва да сключват брак, да имат семейства, да отглеждат децата си в тези семейства, за да може да вървят напред, защото едно общество, за да е здраво, за да бъде проспериращо е важна най-малката съставна част, а именно семейството“, каза кметът Атанасов пред празнуващите златна сватба.  

В началото на церемонията празнуващото семейство Александрови запалиха огън, символизиращ любовта и топлината на семей

Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария, която пое председателството на Съвета на ЕС за периода от 31 юли до 31 декември тази година.

През пролетта България и Румъния се присъединиха към Шенген по въздух и море.

Засега нещата вървят по план. Отчетен беше напредъкът на България и Румъния в посока борбата с нелегалната миграция. Но тук трябва да подчертаем, че усилията са не само на България и Румъния, но и на нашите партньори от Европейския съюз, с които съвместно постигнахме този резултат. Да не пропусна и усилията на Турция, която много ни помага в това отношение в борбата с нелегалната миграция, посочи Главчев и поясни, че опитите за преминаване на нелегални мигранти са н

Темата за избор на председател на 51-вото Народно събрание коментираха Андрей Цеков („Продължаваме промяната – Демократична България“) и Даниел Митов (ГЕРБ-СДС) в предаването „Здравей България“ по Нова телевизия. Цеков беше номиниран от ПП-ДБ за поста, но вчера от коалицията обявиха, че оттеглят кандидатурата му и ще подкрепят Силви Кирилов от "Има такъв народ". Кирилов председателства вече няколко заседания в качеството му на най-възрастен народен представител. От групата на ГЕРБ-СДС издигат Рая Назарян за председател на парламента. 

Много ясно вчера беше обявена позицията на ПП-ДБ. Оттегляме кандидатурата с цел да дадем изход на парламентарната криза, така че Народното събрание (НС) да може да започне своята дейност, каза Андрей Цеков. Имаше призив към всички политически партии да се обединят около това техническо решение, което ще позволи д

София, 3 октомври 1944 г. /Ройтер/ Министърът на войната Петко Стайнов заяви днес, че българските войски са минали под командването на генерал Толбухин, командир на третата украинска армия. С това България се нареди като воюваща страна на страната на съюзниците, добави министърът. „Нашата задача сега е да останем пълни съюзници чрез лоялна и искрена политика на безгранично сътрудничество.“ Бившите регенти на България княз Кирил, генерал Никола Михов и Богдан Филов сега са интернирани в софийския централен затвор.

***

България по нови пътища

5 октомври 1944 г. /в. „Скънтея“, Румъния/ Българският народ водеше смела борба срещу вътрешните и външни фашистки врагове. Стачки, саботажи, партизански борби се разширяваха все повече въпреки развихрения терор, въпреки лагерите, въпреки смъртните присъди и партизанските убийства.“ Българските фашисти не можаха да спрат тази борба. Тази борба, съгласувана с жестоките удари, които понасяше германският фашизъм по всичките фронтове, доведе до незапомнена обтегнатост на положението в България.[…]

Даденият от румънския народ пример с делото от 23 август (извършен е преврат в Румъния – бел. ред) допринесе да се окуражи сближението на патриотите - демократи в борбата им. Вследствие на обстоятелството, че България от години дейно поддържа войната, която Германия водеше със СССР, че фактически тя водеше една необявена война срещу Съюза, СССР реши да обяви формална война на България. Това обявяване и влизането на Червената войска в България разтърсиха из основи режима на кражбите и терор и на национално предателство в полза на Хитлер.[…]

Патриотично-демократическите сили веднага съставиха един широк отечествен фронт, от който се състави сегашното правителство, начело с г. Кимон Георгиев. От тук нататък, въпреки всички препятствия, пътят е преминаван от българския народ с увеличаваща се бързина. Вземат се редица мерки за гарантиране на демократичните права и свободи, както и други от стопански и социален характер. […]

Във външната политика Отечественият фронт води смела политика за реабилитиране на българския народ и за включването му в редовете на народите, които се борят за свободата си. Той води една политика на сближение и приятелство с балканските държави, със СССР и Съюзниците. Тази политика се потвърждава с приветствията, изпратени от г. Кимон Георгиев до маршал Тито, с които изразява горещото желание на българския народ да живее в приятелство и сътрудничество с народите на Югославия. Тази политика намира потвърждението си в проливаната от българската войска кръв заедно с войската на югославянското освободително движение в борбата им с хитлеристките орди.

Политиката на вражда между балканските народи, политика внушавана и подхранвана от германския фашизъм и поддържана от предатели, фалира. Българската войска, която навлезе в разпокъсана и окървавена Югославия като жандарм, като крадци и заробители, днес се бие редом със сръбския, хърватския и словашкия народ за тяхното освобождение. Вместо омраза, съвместна борба срещу общия враг. Една нова ера на сътрудничество, на напредък, на дълбоко приятелство се разкрива пред балканските народи.

***

Стокхолм, 9 октомври // В една дописка от Лондон в. „Свенска Дагбладет“ пише между другото: „Не може да се отрече, че лондонските политически среди са недоволни от положението в България. Впечатлението е, че България играе една чудна игра, която не отговаря на главното условие на съюзниците за да могат да бъдат започнати преговори за примирие. Това условие е оттеглянето на българските войски от Македония и Тракия. Английското правителство заяви ясно напоследък, че примирие няма да бъде подписано преди това условие да бъде изпълнено. Обаче, ясно е, че България е на друго мнение. Българската официална декларация направена преди известно време, и в която се казва, че Тракия ще бъде окупирала от Русия и България, не бе опровергана по задоволителен за Лондон начин.

София поддържа, че българските войски са под руско командване, и че по този начин България станала „съвоюваща страна“ на страната на съюзниците. Това съобщение направи неблагоприятно впечатление в Лондон, който желае руско опровержение на тези съобщения и който смята за необходим един натиск върху българското правителство, за да стане непосредствена действителност опразването на гръцките и югославските територии.

Тук се смята, че след това трябва да се връчат условията за примирие незабавно.

Разни среди в Лондон смятат, че България със своите чудновати маневри преследва целта да сее разногласия между Русия и западните съюзници, за да извлече по този начин известни ползи.[…]

***

В атмосфера на неопределеност и разногласия между „Тримата големи“ по въпроса за съдбата на Балканите, в края на септември 1944 г. СССР дава съгласие българската армия да се включи във военни действия на чужда територия, обаче само с разрешение на съответните държави. Сталин е категоричен: военната и политическата обстановка налагат включването на българската армия във войната. Тази позиция той съобщава на Тито, който е на посещение в Москва. В следствие на тези действия на 5 октомври 1944 г. в Крайова е сключена спогодба между Тито и българска правителствена делегация. Българо-югославското споразумение предвижда участие на български войски във военните действия срещу Германия на югославска територия по време на заключителната фаза на Втората световна война (1944-1945). Интересно е, че тази Спогодба се подписва преди още България да е сключила примирие със Съюзниците.

В „Преглед на чуждия печат“ откриваме информация за тези събития: 

12 октомври 1944 г. /в. Сън Телеграф/ Първите плодове от конференцията в Москва, която се състоя между Сталин и Чърчил се проявиха по отношение на България.

Общата англо-американско-руска нота, връчена на София и с която се иска от България евакуирането на гръцките и югославските земи, като първо условие за почване на преговорите за примирие с нея, е първото указание, което от една страна, идва да докаже, че по отношение на Балканите в гледищата на англичани, руси и американци няма различия, и от друга, това е първото предупреждение до София, с което се казва на България, че моментът е дошъл, когато тя трябва да гледа на нещата в истинската им светлина. И действително, съобразявайки се с дадения срок от 15 дни, София е започнала вече евакуираното на гръцките земи. Що се отнася до югославските територии, София прави една резерва и казва: „На югославска територия ние се намираме не като завоеватели, но като воюващи срещу общия неприятел. Това ни е заповядано от спогодбата, която сме сключили с русите и с маршал Тито.“ (Крайовската спогодба от 5 октомври 1944 г. - бел. ред). Не може от сега да се знае, как ще се уреди положението, създадено от тази забележка на София, но можем да предположим, че англо-американците няма да признаят този начин на мислене от страна на България. В недавнашната си реч, Чърчил каза: „Ние не искаме българи в съюзнически земи“ ...- и, говорейки по този начин, той даде на България предварителен отговор в случай, че тя би възприела становището, което всъщност е взела.[…]

Следователно, не ще и съмнение, че в този дух ще бъдат приготвени условията в Москва за примирието с България. (Примирието е подписано на 28 октомври 1944 година в Москва, между правителството на България, от една страна, и правителствата на Съветския съюз, Великобритания и САЩ, от друга – бел. ред.) Възможно е, условията за примирие да бъдат представени на София, докато Чърчил е още в Москва и по този начин да се тури край на политиката, която България следва от 35 години насам“.

*** 

Към изясняване на Балканите

14 октомври 1944 г. /„Ла Републик“/ След подписването на примирието между Румъния и Съюзниците и обявяването на война от Съветите на България, стана въпрос за подписване на примирие и с тази страна. Но тъй като този въпрос не бе изведен на добър край, зададоха се черни облаци на балканския хоризонт. Междувременно Съюзниците започнаха война за освобождаването на Гърция и в момента, когато тази война се води в Пелопонеския полуостров, закъснението на примирието с България предизвиква тълкувания, според които съществували разногласия между Съюзниците. Последните съобщения гласят, че тези твърдения са лишени от основания и че Съюзниците са се споразумели относно условията, които трябва да се наложат на България и които се състоят от опразването в срок от 15 дни на гръцките и югославски територии.

България уведоми Съюзниците, че тя пристъпва веднага към опразването на гръцките територии. Но що се отнася до българските войски, които окупират югославски територии, те воюват сега под върховното командване на съветските войски и в съгласие с маршал Тито и, следователно, ще трябва да продължат борбата в казаната област. Преходната фаза в България, която смущаваше през последно време балканския хоризонт, започна да се изяснява и целият Балкански полуостров се стреми към една единствена цел. Тази цел се състои в премахването на всички остатъци от нашествието и в установяването на свободата и независимостта на всички балкански народи.

Въпреки, че Крайовската спогодба от 5 октомври 1944 г. е слабо позната, тя дава възможност на България да се включи в заключителния етап на Втората световна война (1944-1945) на страната на Съюзниците. На българската армия е поставена задачата да разгроми противниковите сили в Източна Сърбия и Вардарска Македония и да прекъсне пътя за отстъпление на германците по долините на река Морава и Вардар. България изпраща на югославска територия три армии (Първа, Втора и Четвърта) с обща численост от близо 300 000 души.

И макар, че в крайна сметка България не получава статут на „съвоюваща“ страна, приносът й в победата над Германия е отчетен и оценен на Парижката мирна конференция от 1946 г., което помага да се съхрани териториалната цялост на държавата след Втората световна война.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от пътната агенция. Тази сутрин движението бе спряно поради пътнотрансп ...
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски пр ...
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при станалите 19 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие. Това съобщават от пресцентъра на МВР на сайта на ведомството.&nbs ...
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
"Седмица на бащата" бе повод за сплотяване на цялото семейство, като тя е насочена към връзката между децата и мъжките фигури в живота им – татковци, дядовци, чичовци или дру ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Пътнотранспортно произшествие затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък, съобщиха от АПИ
Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (А ...
С водосвет и шествие отбелязаха 81 години от обявяването на Кнежа за град
В Кнежа отбелязаха 81 години от обявяването на населеното място за град. Тържествен водосвет в храм „Св. Троица“ даде начало на празничния ден.След това на площад &bdqu ...
В Старозагорско работят по множество сигнали за причинени от силния вятър щети, съобщиха от Общината
Почти 60 сигнала са получени на горещия телефон на Община Стара Загора и около 30 от тях са свързани с усложнената метеорологична обстановка и бурния вятър. Това съобщиха от пресце ...
Магистратите решиха четирима от задържаните край Пловдив с цигари без бандерол да останат в ареста, петият - под домашен арест
Магистратите от Районния съд в Пловдив решиха четирима от задържаните край града с цигари без бандерол да останат в ареста. Наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов поиска най-теж ...
Локомотив излезе от релсите при входните стрелки на гара "Захарна фабрика" в София
Локомотив излезе от релсите при входните стрелки на гара "Захарна фабрика" в София, съобщиха от Министерството на транспорта. Инцидентът е станал днес, в 17:36 ч. При влизане в гар ...
Тикер в 20:19 ч.
Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруд ...
Начало На преден план
10098
Хроника

Навършват се 80 години от подписването на Крайовската спогодба между България и Югославия

В края на лятото на 1944 г. след десанта в Нормандия и настъплението на СССР по целия Източен фронт, войските на Съюзниците постепенно се приближават към границите на Германия.В такава обстановка на 2 септември 1944 г. се съставя правителство начело с Константин Муравиев, което решава да скъса с Германия и обявява „пълен и безупречен неутралитет“.

| 05 Октомври 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Навършват се 80 години от подписването на Крайовската спогодба между България и Югославия
Навършват се 80 години от подписването на Крайовската спогодба между България и Югославия
Снимка © DFA

В края на лятото на 1944 г. след десанта в Нормандия и настъплението на СССР по целия Източен фронт, войските на Съюзниците постепенно се приближават към границите на Германия. На 23 август 1944 г. след преврат в Румъния, Червената армия навлиза на територията на страната и се приближава до границата с България по река Дунав.

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Във високите части на планините духа ураганен вятър и е мъгливо.

В районите над 1800 метра надморска височина има снежна покривка с навявания. "Не се препоръчва излизане във високите части на планините. Температурите са много ниски – около минус 10 градуса, а с ураганния вятър усещането е като за минус 20 и повече", казаха от ПСС на БЧК.

Лифтовите съоръжения в повечето курорти не работят поради профилактика.

През последното денонощие не е имало инциденти с туристи в планините, съобщиха планинските спасители. 

От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата във връзка с извършени претърсвания на няколко места в страната - Бургас, Петрич, Рила и София, по разследване на предполагаеми измами със средства от ЕС при реставрацията на църква в България.

Заместник-кметът Лазар Чавков каза , че няма информация по случая. С такава не разполагаше и Мариана Костова, която отговаря за музея, но тя посочи, че претъсвания в Рила не е имало. Кметът Георги Кабзималски не беше открит за коментар.

Прокуратурата на ЕС отбелязва, че през 2017 г. е била организирана обществена поръчка за възстановяване на стенописи и архитектурни детайли на църква от 12-и век, определена за исторически и културен паметник. Според разследването фирмата, спечелила търга, е възложила работата на подизпълнител, който наел трета фирма за извършване на реставрацията. Според прокуратурата друж

Общо 1253 са констатираните нарушения за изминалата седмица на територията на област Габрово. Това съобщи на брифинг старши инспектор Момчил Григоров, в сектор „Пътна полиция“ на Областната дирекция (ОД) на МВР - Габрово. За периода на територията на областта са настъпили три пътнотранспортни произшествия.

От всички 1253 нарушения, 815 нарушения са за превишена скорост. Установени са двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни.

През изминалата седмица на територията на област Габрово при настъпилите три пътнотранспортни произшествия, е пострадал един водач. 

Контролните органи са съставили 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, два за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, два за отнемане предимство на пешеходец, два за неправилно превозване на деца в автомобила. Наложените глоби с фиш с

За една седмица – от 11 до 17 ноември, във Варненска област са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол или наркотици, съобщиха от полицията в крайморския град.

Наложените актове и фишове са над 2251. Засечените нарушения на ограниченията за скорост са близо 4000 – 3907.

Общо седем души са шофирали с над 1,2 промила алкохол в кръвта. По тези случаи са образувани досъдебни производства. Петима души са управлявали автомобил под въздействието на наркотици.

През седмицата в региона са станали общо 40 катастрофи, от които девет са тежки. За седмицата няма пътнотранспортни произшествия със загинали.

Припомняме, че през предходната седмица в областта бяха регистрирани 4670 случая на шофиране с превишена скорост, а катастрофите бяха 69 с четирима загинали. 

В такава обстановка на 2 септември 1944 г. се съставя правителство начело с Константин Муравиев, което решава да скъса с Германия и обявява „пълен и безупречен неутралитет“. На 6 септември правителството променя позицията си и обявява война на Германия. След навлизането на Червената армия в България на 9 септември, новото правителството на Отечествения фронт (ОФ) има да решава сериозни външнополитически проблеми. България е в безпрецедентна международна ситуация – обявила е война на Германия, но със силите от антихитлеристката коалиция не е подписала дори примирие. Тя фактически е във война с почти целия свят. Единственият начин да се заличи наследството от съюза с Хитлер е да участва в разгрома на Третия райх, за да може да се надява на по-благоприятно третиране от победителите във войната.

В този момент основен проблем и източник на разногласия сред Съюзниците е как и дали българските войски да бъдат приобщени към плановете за отхвърляне на германците от балканския военен театър.

За събитията от заключителния етап на Втората световна война разказват бюлетините от този период:

София, 1 октомври 1944 г. /Ройтер/ Министърът на пропа­гандата г. Казасов, съобщи днес, че е установен нов временен режим в западна Тракия и източна Македония. Той каза, че докато съюзниците постигнат решение относно окончателния режим в тия територии, българската войска ще остане там като главна въоръжена сила под върховното командване на маршал Тито, който е поел оперативно командване над тях от 17 септември. Г-н Казасов каза също, че един български предста­вител е заминал, за да представлява правителството в Тракия като ще бъде подпомаган от една местна комисия, състояща се от двама гърци, един българин и един турчин и задачата на делегатите ще бъде да прехвърлят постепенно цялата местна администрация в ръцете на местното население. Поради причини от военно естество - добави г. Казасов - съобщенията ще останат временно в ръцете на българските власти. Вътрешният ред в тия области ще бъде осигуряван от местната милиция.

***

На заседанието си днес общинските съветници в Троян ще разгледат частична актуализация на бюджета за 2024 г. Част от същата точка е и удължаване на срока за възстановяване на ползвани временни безлихвени  заеми  от бюджета към специалната извънбюджетна сметка за проекти, съфинансирани от   Европейските структурни и инвестиционни фондове. Това става ясно от публикувания проект за дневен ред на заседанието. 

Сред акцентите в предстоящото заседание е приемането на програма за намаляване нивата на замърсителите и достигане нормите за качество на атмосферния въздух на територията на град Троян за периода 2023-2028 г.

Ще бъдат представени инвестициите в активи публична общинска собственост, направени от общинското предприятие „ВиК – Стенето“ ЕООД, гр. Троян за 2024 година.

Съветниците ще трябва да дадат съгласието си и за учредяване

Протестните шествия на таксиметровите шофьори в София достигнаха крайната си точка – площад „Княз Александър I” в центъра на столицата. Булевард „Цар Освободител“ е затворен за движение, а автомобилите на протестиращите са подредени в пространството пред БНБ и Националната художествена галерия. 

Протестната акция е насочена срещу поскъпването на премията по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. 

„Ще им покажем, че със 100 000 души, които се прехранват от такситата в България, шега не бива, камо ли опити за задушаване, или това, което направи застрахователният "октопод" с увеличаването на застраховката „Гражданска отговорност“ от 3 до 16 пъти за таксиметровите автомобили през октомври 2024 г.“, съобщиха от Съюз „Такси“. 

Протестиращите настояват за връщане на

В Кюстендил 37 двойки подновиха брачните си съюзи на церемония, която Община Кюстендил организира по случай Деня на християнско семейство и за да покаже уважението си към хората, сключили граждански брак преди 50 години. В приветственото си слово към празнуващите златна сватба, кметът на Община Кюстендил Огнян Атанасов каза, че събитието е пример за това, че бракът не е отживелица, а ценност и пример за следващите поколения.

„Вие сте примерът, че хората трябва да сключват брак, да имат семейства, да отглеждат децата си в тези семейства, за да може да вървят напред, защото едно общество, за да е здраво, за да бъде проспериращо е важна най-малката съставна част, а именно семейството“, каза кметът Атанасов пред празнуващите златна сватба.  

В началото на церемонията празнуващото семейство Александрови запалиха огън, символизиращ любовта и топлината на семей

Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария, която пое председателството на Съвета на ЕС за периода от 31 юли до 31 декември тази година.

През пролетта България и Румъния се присъединиха към Шенген по въздух и море.

Засега нещата вървят по план. Отчетен беше напредъкът на България и Румъния в посока борбата с нелегалната миграция. Но тук трябва да подчертаем, че усилията са не само на България и Румъния, но и на нашите партньори от Европейския съюз, с които съвместно постигнахме този резултат. Да не пропусна и усилията на Турция, която много ни помага в това отношение в борбата с нелегалната миграция, посочи Главчев и поясни, че опитите за преминаване на нелегални мигранти са н

Темата за избор на председател на 51-вото Народно събрание коментираха Андрей Цеков („Продължаваме промяната – Демократична България“) и Даниел Митов (ГЕРБ-СДС) в предаването „Здравей България“ по Нова телевизия. Цеков беше номиниран от ПП-ДБ за поста, но вчера от коалицията обявиха, че оттеглят кандидатурата му и ще подкрепят Силви Кирилов от "Има такъв народ". Кирилов председателства вече няколко заседания в качеството му на най-възрастен народен представител. От групата на ГЕРБ-СДС издигат Рая Назарян за председател на парламента. 

Много ясно вчера беше обявена позицията на ПП-ДБ. Оттегляме кандидатурата с цел да дадем изход на парламентарната криза, така че Народното събрание (НС) да може да започне своята дейност, каза Андрей Цеков. Имаше призив към всички политически партии да се обединят около това техническо решение, което ще позволи д

София, 3 октомври 1944 г. /Ройтер/ Министърът на войната Петко Стайнов заяви днес, че българските войски са минали под командването на генерал Толбухин, командир на третата украинска армия. С това България се нареди като воюваща страна на страната на съюзниците, добави министърът. „Нашата задача сега е да останем пълни съюзници чрез лоялна и искрена политика на безгранично сътрудничество.“ Бившите регенти на България княз Кирил, генерал Никола Михов и Богдан Филов сега са интернирани в софийския централен затвор.

***

България по нови пътища

5 октомври 1944 г. /в. „Скънтея“, Румъния/ Българският народ водеше смела борба срещу вътрешните и външни фашистки врагове. Стачки, саботажи, партизански борби се разширяваха все повече въпреки развихрения терор, въпреки лагерите, въпреки смъртните присъди и партизанските убийства.“ Българските фашисти не можаха да спрат тази борба. Тази борба, съгласувана с жестоките удари, които понасяше германският фашизъм по всичките фронтове, доведе до незапомнена обтегнатост на положението в България.[…]

Даденият от румънския народ пример с делото от 23 август (извършен е преврат в Румъния – бел. ред) допринесе да се окуражи сближението на патриотите - демократи в борбата им. Вследствие на обстоятелството, че България от години дейно поддържа войната, която Германия водеше със СССР, че фактически тя водеше една необявена война срещу Съюза, СССР реши да обяви формална война на България. Това обявяване и влизането на Червената войска в България разтърсиха из основи режима на кражбите и терор и на национално предателство в полза на Хитлер.[…]

Патриотично-демократическите сили веднага съставиха един широк отечествен фронт, от който се състави сегашното правителство, начело с г. Кимон Георгиев. От тук нататък, въпреки всички препятствия, пътят е преминаван от българския народ с увеличаваща се бързина. Вземат се редица мерки за гарантиране на демократичните права и свободи, както и други от стопански и социален характер. […]

Във външната политика Отечественият фронт води смела политика за реабилитиране на българския народ и за включването му в редовете на народите, които се борят за свободата си. Той води една политика на сближение и приятелство с балканските държави, със СССР и Съюзниците. Тази политика се потвърждава с приветствията, изпратени от г. Кимон Георгиев до маршал Тито, с които изразява горещото желание на българския народ да живее в приятелство и сътрудничество с народите на Югославия. Тази политика намира потвърждението си в проливаната от българската войска кръв заедно с войската на югославянското освободително движение в борбата им с хитлеристките орди.

Политиката на вражда между балканските народи, политика внушавана и подхранвана от германския фашизъм и поддържана от предатели, фалира. Българската войска, която навлезе в разпокъсана и окървавена Югославия като жандарм, като крадци и заробители, днес се бие редом със сръбския, хърватския и словашкия народ за тяхното освобождение. Вместо омраза, съвместна борба срещу общия враг. Една нова ера на сътрудничество, на напредък, на дълбоко приятелство се разкрива пред балканските народи.

***

Стокхолм, 9 октомври // В една дописка от Лондон в. „Свенска Дагбладет“ пише между другото: „Не може да се отрече, че лондонските политически среди са недоволни от положението в България. Впечатлението е, че България играе една чудна игра, която не отговаря на главното условие на съюзниците за да могат да бъдат започнати преговори за примирие. Това условие е оттеглянето на българските войски от Македония и Тракия. Английското правителство заяви ясно напоследък, че примирие няма да бъде подписано преди това условие да бъде изпълнено. Обаче, ясно е, че България е на друго мнение. Българската официална декларация направена преди известно време, и в която се казва, че Тракия ще бъде окупирала от Русия и България, не бе опровергана по задоволителен за Лондон начин.

София поддържа, че българските войски са под руско командване, и че по този начин България станала „съвоюваща страна“ на страната на съюзниците. Това съобщение направи неблагоприятно впечатление в Лондон, който желае руско опровержение на тези съобщения и който смята за необходим един натиск върху българското правителство, за да стане непосредствена действителност опразването на гръцките и югославските територии.

Тук се смята, че след това трябва да се връчат условията за примирие незабавно.

Разни среди в Лондон смятат, че България със своите чудновати маневри преследва целта да сее разногласия между Русия и западните съюзници, за да извлече по този начин известни ползи.[…]

***

В атмосфера на неопределеност и разногласия между „Тримата големи“ по въпроса за съдбата на Балканите, в края на септември 1944 г. СССР дава съгласие българската армия да се включи във военни действия на чужда територия, обаче само с разрешение на съответните държави. Сталин е категоричен: военната и политическата обстановка налагат включването на българската армия във войната. Тази позиция той съобщава на Тито, който е на посещение в Москва. В следствие на тези действия на 5 октомври 1944 г. в Крайова е сключена спогодба между Тито и българска правителствена делегация. Българо-югославското споразумение предвижда участие на български войски във военните действия срещу Германия на югославска територия по време на заключителната фаза на Втората световна война (1944-1945). Интересно е, че тази Спогодба се подписва преди още България да е сключила примирие със Съюзниците.

В „Преглед на чуждия печат“ откриваме информация за тези събития: 

12 октомври 1944 г. /в. Сън Телеграф/ Първите плодове от конференцията в Москва, която се състоя между Сталин и Чърчил се проявиха по отношение на България.

Общата англо-американско-руска нота, връчена на София и с която се иска от България евакуирането на гръцките и югославските земи, като първо условие за почване на преговорите за примирие с нея, е първото указание, което от една страна, идва да докаже, че по отношение на Балканите в гледищата на англичани, руси и американци няма различия, и от друга, това е първото предупреждение до София, с което се казва на България, че моментът е дошъл, когато тя трябва да гледа на нещата в истинската им светлина. И действително, съобразявайки се с дадения срок от 15 дни, София е започнала вече евакуираното на гръцките земи. Що се отнася до югославските територии, София прави една резерва и казва: „На югославска територия ние се намираме не като завоеватели, но като воюващи срещу общия неприятел. Това ни е заповядано от спогодбата, която сме сключили с русите и с маршал Тито.“ (Крайовската спогодба от 5 октомври 1944 г. - бел. ред). Не може от сега да се знае, как ще се уреди положението, създадено от тази забележка на София, но можем да предположим, че англо-американците няма да признаят този начин на мислене от страна на България. В недавнашната си реч, Чърчил каза: „Ние не искаме българи в съюзнически земи“ ...- и, говорейки по този начин, той даде на България предварителен отговор в случай, че тя би възприела становището, което всъщност е взела.[…]

Следователно, не ще и съмнение, че в този дух ще бъдат приготвени условията в Москва за примирието с България. (Примирието е подписано на 28 октомври 1944 година в Москва, между правителството на България, от една страна, и правителствата на Съветския съюз, Великобритания и САЩ, от друга – бел. ред.) Възможно е, условията за примирие да бъдат представени на София, докато Чърчил е още в Москва и по този начин да се тури край на политиката, която България следва от 35 години насам“.

*** 

Към изясняване на Балканите

14 октомври 1944 г. /„Ла Републик“/ След подписването на примирието между Румъния и Съюзниците и обявяването на война от Съветите на България, стана въпрос за подписване на примирие и с тази страна. Но тъй като този въпрос не бе изведен на добър край, зададоха се черни облаци на балканския хоризонт. Междувременно Съюзниците започнаха война за освобождаването на Гърция и в момента, когато тази война се води в Пелопонеския полуостров, закъснението на примирието с България предизвиква тълкувания, според които съществували разногласия между Съюзниците. Последните съобщения гласят, че тези твърдения са лишени от основания и че Съюзниците са се споразумели относно условията, които трябва да се наложат на България и които се състоят от опразването в срок от 15 дни на гръцките и югославски територии.

България уведоми Съюзниците, че тя пристъпва веднага към опразването на гръцките територии. Но що се отнася до българските войски, които окупират югославски територии, те воюват сега под върховното командване на съветските войски и в съгласие с маршал Тито и, следователно, ще трябва да продължат борбата в казаната област. Преходната фаза в България, която смущаваше през последно време балканския хоризонт, започна да се изяснява и целият Балкански полуостров се стреми към една единствена цел. Тази цел се състои в премахването на всички остатъци от нашествието и в установяването на свободата и независимостта на всички балкански народи.

Въпреки, че Крайовската спогодба от 5 октомври 1944 г. е слабо позната, тя дава възможност на България да се включи в заключителния етап на Втората световна война (1944-1945) на страната на Съюзниците. На българската армия е поставена задачата да разгроми противниковите сили в Източна Сърбия и Вардарска Македония и да прекъсне пътя за отстъпление на германците по долините на река Морава и Вардар. България изпраща на югославска територия три армии (Първа, Втора и Четвърта) с обща численост от близо 300 000 души.

И макар, че в крайна сметка България не получава статут на „съвоюваща“ страна, приносът й в победата над Германия е отчетен и оценен на Парижката мирна конференция от 1946 г., което помага да се съхрани териториалната цялост на държавата след Втората световна война.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Пътнотранспортно произшествие затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък, съобщиха от АПИ
Сфера
С водосвет и шествие отбелязаха 81 години от обявяването на Кнежа за град
На преден план
В Старозагорско работят по множество сигнали за причинени от силния вятър щети, съобщиха от Общината
Местен фокус
Магистратите решиха четирима от задържаните край Пловдив с цигари без бандерол да останат в ареста, петият - под домашен арест
Местен фокус
Локомотив излезе от релсите при входните стрелки на гара "Захарна фабрика" в София
Контекст
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Сфера
От ПП-ДБ искат срещата с ГЕРБ да е публична, заради липсата на доверие
На преден план
Безплатни прегледи за туберколоза ще извършват в МБАЛ-Добрич от 9-и до 13 декември
Основна линия
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
На преден план
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.